Woensdag, 13 november, 2024 – Een mooie uiteenzetting van onze werkzaamheden aan de Westertoren is online verschenen in de rubriek ‘Erfgoed van de week’ van de Gemeente Amsterdam. Zoals velen inmiddels weten, heeft Witte Bouw de afgelopen jaren in opdracht van de Gemeente Amsterdam gewerkt aan het groot onderhoud van de Westertoren – een van de meest geliefde monumenten van de stad.
De toren is niet alleen een iconisch herkenningspunt maar ook een essentieel onderdeel van het erfgoed van Amsterdam. We zijn dan ook trots dat we konden bijdragen aan de zorg en het behoud van dit bijzondere monument, waarvoor we ons vakmanschap hebben kunnen inzetten.

Foto: Monumentenfotograaf.
De Gemeente Amsterdam heeft op 7 november 2024 een mooi artikel gepubliceerd, welke een diepere uitleg geeft over (een deel van) de uitgevoerde werkzaamheden. Ben je hierin geïnteresseerd? Dan is het zeker een mooi artikel om te lezen. Het valt in de rubriek ‘Erfgoed van de week’ en licht onderstaande punten uit, betreffende de werkzaamheden:
- Voegen: Bij het nauwkeurig inspecteren van het metselwerk, ontdekten we holtes achter het oude metselwerk, ontstaan door eerdere restauraties. Dit veroorzaakte vochtproblemen. We hebben de cementvoegen verwijderd en vervangen door kalkvoegen, wat zorgt voor een betere vochtbalans.
- Metselwerk: Aan de weerluwe kant is het originele metselwerk goed bewaard gebleven, maar de buitenhoeken waren uitgevoerd met geslepen bakstenen, die, meer dan de andere bakstenen, aangetast bleken door slijtage. Deze plekken zijn met zorg hersteld.

Foto: Monumentenfotograaf.
- Lood: Oude loodinscripties uit 1717 en 1811 kwamen aan het licht, heel bijzonder. Deze unieke markeringen, waarschijnlijk door werklieden uit eerdere restauraties, zijn uiteraard behouden gebleven en vertellen iets over de rijke historie van de toren. Wel moesten verschillende onderdelen van het lood worden vervangen.
- Wijzerplaten: Ook dit was heel bijzonder. De wijzerplaten zijn weer naar hun oorspronkelijke ontwerp hersteld, inclusief de zwarte band en vergulde cijfers, zoals gedocumenteerd op historische foto’s en tekeningen uit de 19e eeuw. Een mooi voorbeeld van wat het vak zo bijzonder maakt, waarbij gekeken wordt naar de oorsprong van een monument.
- Houtconstructie: Op de normaalgesproken moeilijk bereikbare bovenste twee houten verdiepingen van de toren, hebben wij met precisie eikenhouten vulplaatjes geplaatst in de houten draagstructuren van de toren. Dit draagt bij aan de stevigheid van de kern en vermindert de beweeglijkheid van de toren.
- Parels op de keizerskroon: De kunststof parels bovenop de toren zijn vervangen door speciaal vervaardigde glazen parels, gemaakt door het Glasmuseum in Leerdam, wat wederom bijdraagt aan de authenticiteit van de toren.

Foto: Monumentenfotograaf.
De foto’s die gebruikt zijn voor het artikel, geven een heel goed beeld bij de uitleg.
De verschillende fases aan het project van de Westertoren zijn voor ons als Amsterdams Erkend Restauratie Bouwbedrijf (ERB) heel bijzonder geweest. Wij zijn ook lid van de Vakgroep Restauratie. Nu de grote steiger weg is en de afrondingsfase is begonnen, kunnen we met trots terugkijken op wat we hebben bereikt. De weggehaalde steiger onthult de prachtige resultaten van het vakwerk. Aan alles straalt het ervan af. Heeft u het resultaat zelf al bekeken?
Meer nieuws
Verbouwing Nask lokaal vmbo Amsterdam-West
Dit Bio Nask lokaal is weer helemaal klaar om in gebruik genomen te worden! Begin...
jan
De steiger op met Witte Bouw | Westertoren
Vrijdag, 17 januari 2025 – In deze unieke video verwelkomen we u graag op het...
jan
Fijne feestdagen!
Vrijdag, 20 december 2024 – Het is zover! Na een mooi jaar hard werken en...
dec
Buitenzijde onderhoud Westertoren bijna klaar
Vrijdag, 13 december 2024 – We hopen dat u nog steeds geniet van de schoonheid...
dec
In de media: Erfgoed van de week
Woensdag, 13 november 2024 - De rubriek 'Erfgoed van de week' van de Gemeente onthult...
nov
Witte Bouw in serie ‘De Augurkenkoning’
Woensdag, 16 oktober 2024 – Goed nieuws, we hebben een kijktip! Het werk van de...
okt
Realisatie tijdelijke tramloods
Voor de Gemeente Amsterdam hebben we de bouw van een tijdelijke tramloods voor de oude,...
okt
Haan terug op de Westertoren
Vrijdag, 9 augustus 2024 - Zo trots als een... haan! Afgelopen dinsdag is de haan...
aug